NovinkyMajetok

Domy a byty bez poistenia tvoria až 40 percent

7. júla 2022

Zdroj: Wüstenrot

Po nešťastných minuloročných udalostiach na Morave stúpol záujem primerane chrániť svoj domov aj na Slovensku. Záujem o poistenie nehnuteľnosti medziročne stúpol o takmer desať percent. O necelých dvadsať percent vzrástol objem poistného. Napriek tomu odborníci odhadujú, že domy a byty bez poistenia tvoria na Slovensku minimálne 40 percent.

V šiestich mesiacoch po udalostiach na Hodonínsku a Břeclavsku rástol na Slovensku záujem o poistenie a zároveň stúpala aj suma, na ktorú klienti chceli mať svoj domov poistený. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Wüstenrot, ktorá porovnávala obdobie od 1. júna do 31. decembra 2020 s rovnakým obdobím v roku 2021.

Domy bez poistenia tvoria na Slovensku stále obrovskú skupinu nepoistených nehnuteľností. Ide najmä o staršie rodinné domy, ktoré neboli kúpené cez hypotéky. Pri čerpaní úveru na bývanie býva poistenie vyžadované. Domy či byty nadobudnuté po roku 1989 často poistenie nemajú. Alebo majú poistku starú 30 rokov, ktorá nereflektuje súčasnú situáciu na trhu s nehnuteľnosťami.