NovinkyCestovanie

Záujem Slovákov o cestovanie narástol

19. januára 2023

Zdroj: Union

Zimné dovolenky sa u Slovákov a Sloveniek nesú najmä v znamení lyžovačiek a pobytov na horách. V obľube sú aj wellness pobyty. Z pohľadu počtu uzavretých poistných zmlúv v cestovnom poistení je vidno, že najviac klientov trávi toto obdobie roka cestovaním v rámci Európy. Tam smeruje až takmer 60 percent pobytov v období mesiacov december a január.

Najobľúbenejšími destináciami sú lyžiarske strediská v rakúskych Alpách a v Taliansku. Necelá tretina Slovákov trávi zimnú dovolenku doma na Slovensku.

Nárast počtu uzatvorených zmlúv

V decembri v poisťovni Union v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 zaznamenali 55-percentný nárast počtu uzatvorených poistných zmlúv individuálneho cestovného poistenia. Stále však nedosahujú čísla z obdobia pred pandémiou ochorenia covid-19. V decembri v roku 2019 bol napríklad počet uzatvorených zmlúv v porovnaní s minulým rokom vyšší o 23 percent.

Kým počas pandémie ľudia viac cestovali individuálne, väčšinou autom do okolitých krajín, po pandémii zaznamenala výrazný nárast cestujúcich letecká doprava. V rámci Európy bol nárast vyšší až o 78 percent ako v roku 2019.

Najviac poistných zmlúv sa uzatvára na obdobie jeden až päť dní. Takéto poistenia tvoria z celkového počtu zmlúv približne 62 percent, čo sa v porovnaní s obdobím pred pandémiou zásadne nezmenilo.

Pribudli však aj cesty do exotickejších destinácií, najmä do Spojených arabských emirátov, USA, Mexika alebo do Thajska. Ich priemerná dĺžka je približne deväť dní. V období zimy na prelome rokov 2019/2020 to bolo takmer jedenásť dní.

Dôležitosť poistenia sa nezmenila

Oproti rokom pred pandémiou sa jedna vec určite nezmenila, a tou je dôležitosť cestovného poistenia. Rovnako, ako počas predošlých rokov, aj dnes odporúčame klientom a klientkam, aby sa nenechali prekvapiť nečakanými výdavkami pri cestách doma aj v zahraničí. Pocit bezpečia počas dovolenky jednoznačne prispeje k spokojnosti klientov, aj preto im radíme, aby včas mysleli na cestovné poistenie.

Nové poistenie PANDEMIC EXTRA od Unionu naviac klientele kompenzuje aj náklady v prípade mimoriadnej udalosti. Napríklad sú to prekážky v hromadnej aj individuálnej doprave, živelná udalosť, teroristický čin alebo zvýšené bezpečnostné riziko v cieľových destináciách či miestach transferu počas cestovania.