NovinkyCestovanie

Kuriózne prípady dokazujú, že poistenie sa skutočne oplatí

15. júna 2023

Zdroj: Union

Mnoho Slovákov a Sloveniek význam cestovného poistenia stále podceňuje. Dovolenkári sa často domnievajú, že ak nevykonávajú žiadne extrémne športy a nepohybujú sa na nebezpečných miestach, nemôže sa im nič vážne prihodiť. Opak je však pravdou.

V rámci komunikácie s klientelou sa v poisťovni Union stretávajú s naozaj kurióznymi situáciami. Úrazy a nehody, ktoré sa im udiali, ich mnohokrát dostali do situácie, kedy potrebovali lekárske ošetrenie, a to v zahraničí nebýva lacné. Aj keď ich pred samotnou udalosťou poisťovňa nedokáže ochrániť, vie im preplatiť náklady za pobyt v nemocnici či potrebnú liečbu. Sumy, ktoré klientele takto preplácajú, sú s cenami poistenia neporovnateľné.

V januári poisťovňa kompenzovala náklady vo výške viac ako 500 eur klientke, ktorú na dovolenke v Indonézii uštipol had. Had sa skrýval v šatách, ktoré mala zavesené v skrini. Je zrejmé, že tejto situácii predísť nemohla. Klientka bola hospitalizovaná, dostala protijed a infúziu. Našťastie, všetko skončilo dobre.

Medzi ďalšie zvláštne poistné udalosti patrí zážitok klienta, ktorého počas pobytu v USA niekto postrelil vzduchovkou do pleca. Zranenie sa udialo večer, klient bol na návšteve u svojich priateľov a náhla bolesť a krv ho šokovali. Neskôr sa zistilo, že v okolí zvykli susedia vzduchovkou plašiť zver. Ošetrenie v miestnej nemocnici nakoniec klienta vyšlo na tritisíc eur.

A kde sa človek môže stretnúť s najnebezpečnejšími situáciami? V poisťovni zaznamenávajú udalosti z rôznych častí sveta, tu sa na klientov nevzťahuje žiadna štatistika. Z Islandu evidujú zrážku snežného skútra s kamiónom, z Ázie uhryznutie opicou, ale riešili aj zabehnutú kosť v hrdle, ktorá potrápila klienta v Chorvátsku.

Je tiež dôležité uvedomiť si, že Európska karta zdravotného poistenia (EHIC), ktorou Slováci a Slovenky disponujú, kryje len základnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť, a iba vo verejných zdravotníckych zariadeniach. Ak by bol klient napríklad v zahraničí hospitalizovaný a jeho zdravotný stav by si vyžadoval prevoz naspäť na Slovensko, tieto náklady mu už EHIC nekryje.

Potešujúce je, že cestovné poistenie zatiaľ neovplyvnila inflácia. Pokiaľ došlo k navýšeniu cien poistenia, bolo to vždy vyvolané úpravami rozsahu poistenia a navýšením limitov poistného krytia vybraných rizík ponúkaných v rámci jednotlivých produktov cestovného poistenia, čo je pre poistených výhodou.

V rámci individuálneho krátkodobého cestovného poistenia vyjde poisteného dovolenkový pobyt v rámci Európy v rozsahu poistenia základných rizík, t. j. liečebných nákladov v zahraničí, zodpovednosti za škodu, úrazu a batožiny na menej než 30 eur. Poistenci a poistenky Union zdravotnej poisťovne majú k tomu nárok na zľavu 30 percent z tejto sumy, zvýhodnené ceny sa týkajú aj detí a mladistvých.