NovinkyCestovanie

Cestovanie do zahraničia s domácimi zvieratami

21. apríla 2023

Zdroj: AXA-Assistance

Nie je nič horšie, ako keď sa pred odchodom na dovolenku musíte na niekoľko dní rozlúčiť so svojím domácim miláčikom. Nemusíme ich však nevyhnutne nechať doma, existuje veľa možností, ako zabezpečiť, aby sa k nám naši malí priatelia mohli pridať na našich cestách.

Psy, mačky a fretky s nami môžu voľne cestovať do krajín EÚ na základe pasu. Pas vám môže vystaviť veterinárny lekár, ak vaše zviera bolo 21 dní pred cestou zaočkované proti besnote, pretože vtedy očkovanie oficiálne nadobúda platnosť.

Na vydanie pasu sa viažu aj ďalšie podmienky: zviera musí byť identifikovateľné, t. j. označené mikročipom, a musí spĺňať aj požiadavky krajín s osobitnými požiadavkami. Mali by ste si tiež overiť, či daná krajina povoľuje cestovanie psov, mačiek alebo fretiek mladších ako 3 mesiace.

V prípade všetkých ostatných domácich zvierat, ako sú králiky, vtáky, plazy a okrasné vodné živočíchy, sú pravidlá prísnejšie, pretože im nemožno vydať pas a ich kontrola je náročnejšia. Samozrejme, vyžaduje sa aj dobrý zdravotný stav a očkovanie proti besnote. Podmienky a predpisy v krajinách EÚ si môžete pozrieť na webovej stránke Európskej komisie a pripraviť sa na cestu, ktorá vás čaká.

Keď už máte pre seba a svojho domáceho miláčika pripravené potrebné opatrenia na cestu, overte si, ktoré ubytovacie zariadenia povoľujú pobyt domácich miláčikov vo svojich izbách. V takom prípade si mnohé z nich účtujú príplatok, pretože to sťažuje upratovanie, a v mnohých prípadoch vyberajú zálohu na pokrytie prípadných škôd.

Pri cestovaní v rámci vašej destinácie by ste si mali byť vedomí aj pravidiel, napríklad vždy mať pre psa vodítko a náhubok a nezabudnite, že si pravdepodobne budete musieť kúpiť samostatný cestovný lístok. Vopred si tiež overte, či sú pláže a kúpaliská vhodné pre psov, pretože na mnohých miestach nie sú povolené ani psy na vôdzke, a ak si nedáte pozor, mohli by vám hroziť vysoké pokuty. V určených oblastiach je však bezpečné sa so psom špliechať.

Ak máte pri cestovaní všetko zabezpečené pre svojho domáceho miláčika, nezabudnite ani na seba: pred cestou si vždy uzatvorte cestovné poistenie, aby ste si mohli užiť pohodový deň.