PZP upravuje zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Už koncom minulého roka sa očakávala novelizácia, ktorá mala do poistenia priniesť zmeny. Národná rada SR pripravenú novelu schválila v polovici júna s účinnosťou od 1. augusta 2024.
Cieľom novelizácie bola implementácia Smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2021/2018 z novembra 2021 o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel ako aj ďalšie úpravy z praxe.
Asi najpodstatnejšou zmenou novely je nová definícia motorového vozidla, na ktoré sa povinné zmluvné poistenie vzťahuje. Motorovým vozidlom je podľa novej definície samostatné nekoľajové vozidlo s vlastným mechanickým pohonom a najväčšou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km/hod. alebo prevádzkovou hmotnosťou viac ako 25 kg a najväčšou konštrukčnou rýchlosťou viac ako 14 km/hod.
Podľa tejto zmeny sa PZP bude vzťahovať už aj na malé elektrické vozidlá, ako napríklad elektrické kolobežky a elektrobicykle, ale podľa definície sem môžu patriť napríklad aj golfový vozík, jednokolka segway, hoverboard, trojkolesový alebo štvorkolesový vozík a podobne. PZP nebude povinné pre elektrický invalidný vozík využívaný osobou so zdravotným znevýhodnením a elektrické vozidlá bez výrobného čísla.
Na túto zmenu zareagovali aj poisťovne a pripravili PZP pre kolobežky ako aj ostatné malé elektrické vozidlá.
Ďalšou zmenou, výhodnou najmä pre vlastníkov vozidiel, je zvýšenie limitov za škody spôsobené či už na zdraví alebo majetku. Doteraz bol minimálny, zákonom definovaný limit poistného plnenia pre škody na zdraví 5,24 mil. EUR a pre škody na majetku 1,05 mil. EUR. Po novom budú tieto limity zvýšené na 6,45 mil. EUR resp. 1,3 mil. EUR.
Poisťovne budú samozrejme naďalej poskytovať aj vyššie limity poistného plnenia, tak ako tomu bolo aj doteraz.
Cieľom úpravy je zabezpečenie rovnakej minimálnej ochrany poškodených v celej Európskej únii, ktorá sa bude prehodnocovať každých päť rokov v súlade s harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien.
V prípade, že sa poisťovňa, ktorá má plniť, nachádza v likvidácii alebo konkurznom konaní, bude sa po novom plniť z poistného garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov.
Novela zákona prináša aj zmeny v prospech klientov pri regresných nárokoch poisťovní voči nim. Tie sa uplatňovali napríklad pri neskorom nahlásení poistnej udalosti alebo úhrady poistného. Po novom ak klient z objektívnych dôvodov nenahlási poistnú udalosť v zákonom definovanom termíne, poisťovňa voči nemu regres nebude môcť uplatniť. Klient má k dispozícii dodatočných 15 dní s tým, že poisťovňa môže uplatniť regres maximálne vo výške 30 %. Ak klient nestihne ani tento termín, regres môže byť maximálne do výšky 50 %.
Takisto sa pre poisťovne zavádza aj jednotný mechanizmus na výpočet škôd. Doteraz si poisťovne určovali výšku škody podľa svojich vlastných pravidiel. Po novom sa budú riadiť jednotnou vyhláškou Ministerstva spravodlivosti SR.
Novela zákona zavádza aj jednotný doklad o bezškodovom priebehu poistenia. Potvrdenia budú mať jednotný európsky vzor a mali by byť akceptované všetkými poisťovňami v jednotlivých členských štátoch EÚ.
Povinné zmluvné poistenie si môžete jednoducho a rýchlo uzatvoriť aj na našej stránke. Či už máte záujem o poistenie auta alebo elektrokolobežky, naša online kalkulačka vám zobrazí prehľadné porovnanie PZP viacerých poisťovní na jednom mieste.