NovinkyPovinné zmluvné poistenie

Šikovné poistenie vozidla malo úspech najmä u starších

27. februára 2023

Zdroj: Union

Ak ste si v novom roku predsavzali byť ekologickejší a využívať aj iné druhy dopravy než automobilovú, pozitívnu zmenu môže pocítiť aj vaša peňaženka. Pri jazdení menej než trinásť kilometrov denne je vysoko pravdepodobné, že ročne nenajazdíte viac ako päťtisíc kilometrov.

Union, ako prvá poisťovňa na Slovensku, odmeňuje vodičky a vodičov, ktorí jazdia málo. Už v lete 2020 poisťovňa pripravila produkt Šikovné poistenie vozidla so zľavou za ročný nájazd kilometrov, s ktorým dokážu menej aktívni vodiči ušetriť až 20 percent bežnej ceny poistky.

Pandémia celkovo znížila mobilitu ľudí na Slovensku. Ľudia pracovali z domu a autá stáli na parkoviskách. Zásadne sa zmenil spôsob, ako využívať motorové vozidlo.

Tento trend však nastal už pred kovidovým obdobím. Dopravná situácia, zápchy či nehody spôsobili, že mnohí ľudia volili cestu do práce na bicykli alebo integrovanou dopravou. Je potešujúce, že táto voľba má aj pozitívny vplyv na naše životné prostredie.

Auto mnoho ľudí dnes využíva najmä cez víkend, prípadne na nákupy alebo dovolenku, čo je efektívne, ekologické i ekonomické zároveň.

Úspech nového poistenia

Úspech produktu Šikovné poistenie vozidla so zľavou za ročný nájazd kilometrov potvrdil už prvý polrok 2021, keď bol počet uzavretých poistiek v Union o 30 percent vyšší ako v roku 2020. Stabilný trend uzatvárania tohto typu poistenia pretrval až do konca roku 2022.

Uvedenú možnosť poistiť svoje vozidlo lacnejšie využívajú vlastníci áut rôznych vekových kategórií. Najväčší počet poistných zmlúv uzatvárajú motoristi nad 55 rokov, a to až tridsaťpäť percent. Veľký záujem o poistenie mala aj veková kategória 45 až 54-ročných (sedemnásť percent) a približne dvanásť percent zmlúv uzatvorili tridsiatnici.

Zaujímavosťou je aj fakt, že pri tomto type PZP ide najmä o staršie vozidlá. Z celkového počtu zmlúv predstavovali staršie vozidlá, t. j. 11 až 18 ročné, až štyridsaťtri percent. Približne dvadsať percent všetkých vozidiel bolo značky Škoda. Zastúpené sú však všetky značky v približne rovnakom pomere.

Keď jazdíte oveľa menej, prečo by ste mali platiť poistku v rovnakej výške ako tí, čo jazdia viac a na cestách logicky podstupujú vyššie riziko? Túto otázku sa v poisťovni snažili vyriešiť práve produktom so zľavou za počet najazdených kilometrov. Celý proces uzatvorenia zmluvy trvá len zhruba päť minút a zvládne ho naozaj každý z pohodlia svojho domova. Samozrejme, najazdené kilometre nie sú pre vás stresujúco záväzné. V prípade, ak najazdíte viac ako päťtisíc kilometrov, jednoducho doplatíte poistné vo výške poskytnutej zľavy.

K uvedenému poisteniu si klientela poisťovne Union môže pridať aj doplnkové poistenia.