NovinkyPovinné zmluvné poistenie

Nástrahy zimnej jazdy: Cestu vám môže skrížiť divá zver

14. decembra 2022

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Zrážka vozidla so zverou sa posudzuje ako poistná udalosť, ktorú obvykle hradí havarijné poistenie. Toto riziko je však možné si pripoistiť aj samostatne v rámci PZP.

Šoférovanie v zimných mesiacoch sa spája s viacerými rizikami. Motoristi musia čeliť hmle, poľadovici, skoršej tme a neobvyklý nie je ani stret so zverou, ktorá sa v snahe nájsť vodu a potravu približuje čoraz bližšie k ľudským obydliam. Svedčí o tom aj štatistika Komunálnej poisťovne, podľa ktorej bolo za posledných päť rokov hlásených 1 710 nehôd zapríčinených zvieraťom.

V súčasnosti už nie je nezvyčajné stretnúť diviaka či jeleňa v širších centrách miest, a to najmä počas tmy. Podľa údajov poisťovne dochádza k škodovým udalostiam v spojitosti so zvieratami najčastejšie v okresoch Bratislava, Košice a Žilina. Klienti po zrážke so zverou najčastejšie hlásia poškodenie dielov na prednej časti vozidla – nárazníkov, blatníkov, svetiel, kapoty a čelného skla. Priemerná výška škody z tejto príčiny predstavuje 3 000 EUR.

Vodičom, ktorí chcú vyššiu formu poistnej ochrany aj pre svoje vlastné vozidlo, odporúčame pripoistiť si v rámci povinného zmluvného poistenia ďalšie riziká, ako sú poistenie čelného skla, náhodná zrážka so zvieraťom a krádež vozidla. Spomenuté pripoistenia môžu byť vhodnou alternatívou aj pre staršie vozidlá.

Ak pri zrážke došlo k usmrteniu zveri, je potrebné označiť miesto, kde leží alebo ju odtiahnuť na okraj vozovky. Následne má vinník povinnosť zavolať správcovi ciest, prípadne na políciu, ktorá kontaktuje príslušného správcu loveckého revíru. Dôležitá je fotodokumentácia pre poisťovňu. Ranené zviera sa neodnáša domov ako „trofej“ – bolo by to považované za pytliactvo.

Myslite na pneumatiky nielen v zime

S bezpečnou jazdou v zimnej sezóne súvisí aj včasné prezutie zimných pneumatík. Legislatíva stanovuje majiteľom osobných áut povinnosť používania zimných pneumatík v prípade, ak je vozovka pokrytá námrazou, ľadom alebo snehom. V poistných podmienkach sa síce priama povinnosť používania zimných pneumatík neuvádza, no poistený je povinný konať tak, aby poistná udalosť nenastala a je povinný dodržiavať povinnosti, ktoré mu ukladajú právne predpisy.

Vodiči by však na svoje pneumatiky mali myslieť častejšie ako len pri prezúvaní. V prípade, že sú staršie ako päť rokov, výrobcovia odporúčajú ich kontrolu aspoň raz do roka, či nejavia akékoľvek výrazné známky opotrebovania, ako napr. praskliny, bubliny alebo iné povrchové nedostatky. Životnosť pneumatík závisí najmä od štýlu jazdy, stavu vozidla, správneho nahustenia a od spôsobu ich skladovania medzi sezónami.